You are currently viewing راهنمای خرید فرش دستباف

راهنمای خرید فرش دستباف

در بین تمامی هنر های ایرانی قالی بافی از پیشینه ای بسیار قدیمی و ارزشمند برخوردار است. کشور ایران همواره مهد فرش های نفیس با طرح و رنگ های خیره کننده بوده است و افراد زیادی در سراسر دنیا به فرش های دستباف ایرانی علاقه مند هستند، تا جایی که در بسیاری از خانه های افراد در کشور های اروپایی شاهد استفاده از فرش های دستباف ایرانی هستیم. به دلیل اهمیت این نوع فرش و هنر ارزشمند قالی بافی، تصمیم داریم در این مقاله در خصوص راهنمای خرید فرش دستباف ایرانی نکاتی را به شما عزیزان یادآوری کنیم تا پایان با قالیشویی هشتگرد همراه باشید.

راهنمای خرید فرش دستباف

قبل از این که به به سراغ نکاتی در خصوص خرید فرش دست باف ایرانی بپردازیم، بهتر است از انواع فرش دست باف ایرانی اطلاعات مختصری را به شما عزیزان ارائه دهیم.

انواع فرش دستباف ایرانی

به طور کلی هنرمندان و کارشناسان فرش، فرشی را به عنوان فرش مرغوب می شناسند که در آن از بیشترین رنگ های طبیعی به طور متناسب با یکدیگر استفاده شده باشد. از جمله مهم ترین عوامل دیگری که بر روی قیمت فرش دستباف اثر گذار است می توان به: نقشه و رنگ، جنس نخ، تار و پور و پرز فرش و نحوه بافت فرش که در دو نوع ریز بافت و درشت بافت است، اشاره نمود.

خرید فرش دستباف
خرید فرش دستباف

قالی تمام پشم

این نوع قالی به طور کامل از پشم بافته می شود، به گونه ای که تمام تار، پود و پرز های آن از پشم خالص است. قالی تمام پشم دارای بافتی درشت است و از ظرافت بسیار کمتری در مقایسه با دیگر انواع فرش دست بافت برخوردار است. قالی خرسک متداول ترین نوع قالی پشمی است که دارای مزایایی همچون مقاومت بالا، قدرت جذب رطوبت بسیار بالا و همچنین قدرت بالای بازگشت پذیری در پرزها است.

قالی تمام ابریشم

این نوع قالی بر خلاف قالی تمام پشم دارای بافتی بسیار ریز و ظریف است. قالی تمام ابریشم دارای تار، پود و پرز های ابریشم است و دارای قیمت بسیار بالایی است. بر خلاف ظاهر بسیار ظریف قالی تمام ابریشم، این نوع فرش در مقابل لکه بسیار مقاوم است. هر گونه لکه ی ایجاد شده به سرعت با کمک اب و کمی شامپو برطرف می شود.

قالی کف ابریشم

این نوع فرش به گونه ای بافته می شود که چله آن از پشم است اما تمامی زمینه آن از ابریشم بافته می شود. این نوع فرش در مقایسه با فرش تمام ابریشم از ظرافت و قیمت پایین تری برخوردار است.

قالی گل ابریشم

این نوع فرش همانند قالی کف ابریشم چله ای از جنس پشم دارد اما با این تفاوت که صرفا در قسمت های گل و برگ از نخ ابریشم استفاده شده است و در باقی پرز ها مجددا از پشم استفاده شده است. این نوع قالی در مقایسه با قالی تمام ابریشم دارای قیمت پایین تری است اما همپنان دارای ارزش هنری بالایی است. کارخانه قالیشویی هشتگرد بهترین قالیشویی در چهارباغ برای دریافت خدمات شستشوی انواع فرش و رفوگری آن ها به صورت تخصصی می باشد در صورت نیاز به خدمات با ما تماس بگیرید.

نکات مهم برای خرید فرش دستباف
نکات مهم برای خرید فرش دستباف

نکات مهم برای خرید فرش دستباف

بررسی فرش از منظر اندازه و طرح

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام خرید فرش دست بافت می بایست به آن توجه نمایید ابعاد فرش است. چندین سانتی متر اختلاف در قسمت بالا و پایین فرش یکی از نشانه های فرش دست بافت است اما اگر این اخلاف بیشتر باشد به عنوان یک نقص در خصوص فرش دست بافت به شمار می رود.

همچنین اگر قالی را از وسط به طور کاملا متقارن تا بزنید می بایست طرح ها کاملا با یکدیگر منطبق باشند یکی از نکاتی که در خصوص قیمت قالی دست بافت بسیار حائز اهمیت است، فاصله لبه حاشیه بالایی فرش تا ترنج قالی است. اگر این فاصله بیشتر و یا کمتر از 3 سانتی متر نسبت به حاشیه پایینی تا ترنج باشد، از ارزش قالی بسیار کم می شود.

رنگ فرش در نور طبیعی

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید فرش دست بافت می بایست به آن دقت کنید توجه به رنگ فرش در زوایا و نورهای مختلف است. رنگ فرش در جهت خواب به مراتب پر رنگ تر و قوی تر از رنگ فرش در جهت عکس خواب فرش است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که طرح فرش در جهت خواب فرش کاملا مشخص و واضح است. کارخانه قالیشویی هشتگرد ارائه دهنده خدمات قالیشویی در افشاریه با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد برای دریافت خدمات با ما در تماس باشید.

کیفیت پرز های فرش

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید فرش دست بافت می بایست به آن دقت کنید، کیفیت پرز فرش است. پرز فرش دست بافت می بایست بسیار درخشان، و انعطاف پذیر باشد. فرش هایی که دارای پرز های بسیار نرم هستند دارای مقاومت و استحکام به مراتب کمتر و قدرت جذب گرد و غبار بیشتری هستند.

بررسی فرش به جهت تشخیص پوسیدگی

در هنگام خرید فرش دست بافت می توانید با مشاهده پشت فرش قسمت هایی که را احتمال رفو شدگی در آن ها وجود دارد را تشخیص دهید. معمولا در قسمت هایی که رفو شدگی انجام شده باشد بافت فرش دارای نوعی زبری است و حتی با کمی دقت بیشتر می توانید نشانه هایی مبنی بر سوزن خوردگی را در فرش مشاهده نمایید. تمامی این نشانه ها به معنی این است فرش در قسمت هایی دارای رفوشدگی است.

یکی از مراکزی که می توانید ترمیم و رفوی فرش خود را با خیالی آسوده به آن بسپارید قالیشویی هشتگرد است. این قالیشویی با بهره گیری از به روز ترین متد هاف فرش ها را با کمترین آسیب رفو می کند. در هنگام خرید فرش دست بافت به پرز فرش به آرامی و دقت دست بکشید در صورتی که فرش دارای پرز های غیر هم اندازه باشد آن فرش از لحاظ کیفیت در رده بالایی قرار ندارد و ارزش هنری بالایی نیز ندارد در نتیجه قیمت فرش نیز نباید در اندازه فرش های دست بافت قرار بگیرد. ریشه بافی فرش دستباف توسط کارخانه قالیشویی هشتگرد به صورت تخصصی قابل انجام می باشد جهت دریافت خدمات ریشه بافی با ما تماس بگیرید.

شستشوی فرش دستباف ایرانی

در این مقاله به بررسی قالی دست بافت ایرانی پرداختیم و ویژگی های یک فرش ایرانی دست بافت را به اختصار بیان نمودیم. برای انواع خدمات مربوط به شستشو و رفو و ترمیم فرش می توانید به قالیشویی هشتگرد مراجعه نمایید و شستشو و تعمیر قالی های ماشینی و دست بافت خود را به ما بسپارید. توجه داشته باشید در صورتی که فرش به درستی شسته نشود آلودگی های فرش به طور کامل از آن خارج نخواهد شد، در نتیجه در طولانی مدت می تواند بر روی کیفیت فرش تاثیر منفی داشته باشد. لذا در انتخاب قالیشویی معتبر نهایت دقت را به کار ببرید.

مهمترین نکات در خرید فرش دستباف چیست؟

بررسی فرش از منظر اندازه و طرح، رنگ فرش در نور طبیعی، کیفیت پرز های فرش، تشخیص پوسیدگی از مهمترین نکات در خرید فرش دستباف می باشد.

فرش دستباف چند نوع دارد؟

فرش دستباف به دسته بندی های متنوعی مانند قالی تمام پشم، قالی تمام ابریشم، قالی کف ابریشم و قالی گل ابریشم تقسیم می شود.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها