You are currently viewing نحوه نگهداری و مراقبت از ریشه فرش ماشینی و دستبافت

نحوه نگهداری و مراقبت از ریشه فرش ماشینی و دستبافت

نحوه نگهداری از ریشه فرش ماشینی و دستبافت

ریشه فرش یکی از بخش های فرش است که به دلیل موقعیت قرارگیری و رنگ روشن بیشتر در معرض کثیفی و آلودگی قرار دارد. با توجه به تاثیر این ریشه ها در زیبایی فرش ماشینی و دستبافت باید به خوبی از آن مراقبت و نگهداری شود. بسیاری از افراد با سهل انگاری و عدم نگهداری صحیح و اصولی باعث آسیب به ریشه های فرش می شوند. از این رو جذابیت فرش از بین می رود. ارزش و قیمت آن را کاهش می دهند. در ادامه نحوه نگهداری از ریشه فرش ماشینی و دستبافت را برای شما عنوان خواهیم کرد تا با رعایت آن فرشی سالم و زیبا داشته باشید.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 6 minutes

قالیشویی هشتگرد (افشار)
نحوه نگهداری و مراقبت از ریشه فرش ماشینی و دستبافت

مجموعه قالیشویی هشتگرد قابلیت ارائه خدمات قالیشویی در هشتگرد ، قالیشویی در شهر جدید هشتگرد ، قالیشویی در کمالشهر ، قالیشویی در سهیلیه را دارد.

ریشه فرش چیست؟

فرش از بخش های مختلفی تشکیل شده است. ریشه فرش بخش انتهایی فرش است که به رنگ کرم و یا سفید می باشد و تاثیر بسیاری بر روی زیبایی فرش دارد. این ریشه ها در اشکال مختلفی همچون ریشه های ساده، ریشه های زنجیری، ریشه های گره دار و ریشه های زنجیری طراحی می شود. این ریشه ها بسیار مهم هستند و باید به خوبی از آن ها مراقبت کرد. برای دریافت خدمات قالیشویی در لشگرآباد ، قالیشویی در پل کردان ، قالیشویی در کوهسار با ما همراه باشید.

روش های نگهداری از ریشه فرش ماشینی و دستبافت

برای این که از آسیب به ریشه های فرش جلوگیری کنیم نیاز است که اصول مراقبت از آن را بدانیم. در زیر به برخی از این اصول اشاره می کنیم:

استفاده از کاور

یکی از راهکارهای بسیار مهم نحوه نگهداری از ریشه فرش ماشینی و دستبافت کاور کردن ریشه فرش است. کاورهای ریشه جنس های مهمی دارد که کاورهای توری به دلیل تبادل هوا بهترین گزینه برای سلامت این بخش از فرش محسوب می شود. این کاورها فاقد چسب است و قسمت انتهایی آن را می توانید با استفاده از چسب های معمولی مسدود کنید.

در این حالت ریشه های فرش به خوبی مراقبت شده و در اثر رفت و آمد و آلودگی آسیبی نخواهد دید. همچنین استفاده از کاور باعث منظم شدن ریشه فرش شده و آن را زیبا و جذاب می کند. البته برخی از جنس های این کاور کیفیت مطلوبی ندارند و شما پس از مدتی باید آن را تعویض کنید. قالیشویی در چهارباغ ، قالیشویی در کرج از مناطق تحت پوشش قالیشویی هشتگرد می باشند.

گره زدن ریشه فرش ماشینی و دستبافت

برای این که مانع از خرابی ریشه های فرش شوید می توانید پس از خرید فرش ریشه های آن را گره بزنید. از جمله گره های ریشه فرش می توان به گره زنجیره ای، گره نخودی و دو گره اشاره کرد. در این حالت ریشه ها به صورت محکم بر سر جای خود قرار می گیرند و در صورت تردد نظم آن ها به هم نمی ریزد.

استفاده از چسب پهن

یکی دیگر از نحوه نگهداری از ریشه فرش ماشینی و دستبافت که رواج بسیاری دارد، استفاده از چسب پهن است. بسیاری از افراد برای این که از خرابی ریشه های فرش جلوگیری کنند دور ریشه فرش را با استفاده از چسب پهن می پوشانند. این روش باعث مرتب شدن ریشه های فرش می شود ولی به مرور به دلیل عدم گردش هوا ممکن است ریشه ها پوسیده شده و زیبایی خود را از دست بدهد. همچنین هنگام تعویض چسب پهن برخی از ریشه های فرش کنده می شود. بنابراین توصیه می کنیم از سایر روش ها برای محافظت از ریشه های فرش استفاده کنید.

هشتگرد خدمات رفوگری فرش، شستشوی مبل، شستشوی موکت با کمترین قیمت و کیفیت شستشوی انجام می دهد.

نحوه نگهداری از ریشه فرش ماشینی و دستبافت
نحوه نگهداری از ریشه فرش ماشینی و دستبافت

استفاده از لفاف دوزی

یکی از روش های قدیمی برای محافظت از ریشه های فرش، لفاف دوزی می باشد. در این روش از پارچه های برزنت و یا متقال برای محافظت از ریشه های فرش استفاده می شود. در این روش ریشه های فرش را تا می زنند و در داخل پارچه می گذارند. پس از آن هر دو سمت پارچه را به ابتدای بافت متصل می کنند. در لفاف دوزی به دلیل گردش هوا ریشه های هیچ آسیبی نمی بینند و تردد زیاد نیز نمی تواند کیفیت این ریشه ها را کاهش دهد.

دیگر نگران شعب قالیشویی در کردان ، قالیشویی در افشاریه ، قالیشویی در سرخاب ، قالیشویی در نظرآباد نباشید زیرا مجموعه هشتگرد شعب خود را در سراسر تهران گسترش داده است.

چرا باید از ریشه های فرش نگهداری و محافظت کنیم؟

جلوگیری از فرسودگی ریشه های فرش و بالا رفتن عمر آن ها

مراقبت از دیگر قسمت های فرش

جلوگیری از کنده شده و یا خراب شدن ریشه های فرش

حفظ ارزش مادی فرش

منظم بودن ریشه ها و حفظ حالت اولیه آن ها

جلوگیری از آلودگی و تغییر رنگ ریشه ها

شستشوی ریشه های فرش

یکی دیگر از نکاتی که بر روی نحوه نگهداری از ریشه فرش ماشینی و دستبافت تاثیر می گذارد، شستشوی صحیح و اصولی ریشه های فرش می باشد. ریشه های فرش به دلیل رنگ روشنی که دارد، بیشتر در معرض آلودگی بوده و کوچک ترین کثیفی ای خود را به خوبی نشان می دهد. در صورت عدم شستشو و آبکشی صحیح ریشه ها پس از خشک شدن رنگی بی کیفیت به خود می گیرند.

بنابراین برای این که پس از شستشوی فرش، ریشه های آن را مجدد شسته و آبکشی نمایید. در صورتی که پس از خشک شدن فرش همچنان ریشه ها زرد بود با استفاده از شامپو فرش و دستمال نمدار ریشه ها را به صورت جداگانه شستشو دهید. برای دریافت خدمات قالیشویی در لشگرآباد ، قالیشویی در پل کردان ، قالیشویی در کوهسار با ما همراه باشید.

سوختگی ریشه های فرش

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای ریشه های فرش رخ دهد، سوختن ریشه ها می باشد. سوختن ریشه ها می تواند زیبایی را از فرش بگیرد به همین دلیل در هنگام بروز این مشکل ابتدا با استفاده از یک قیچی تیز بخش های اصلی ریشه را که کاملا سوخته است را برش بزنید. سپس با استفاده از یک شامپو فرش و دستمال نمدار ریشه های فرش را به خوبی تمیز کنید. در انتها نیز ریشه ها را با استفاده از آب بشویید. همچنین شما می توانید این کار را به قالیشویی هشتگرد hashtgerdcarpet.com بسپارید.

پاره شدن ریشه های فرش

برخی اوقات به دلیل جابجایی و یا تردد زیاد بر روی فرش ممکن است ریشه ها پاره شوند. عدم وجود ریشه در فرش ظاهری نازیبا به آن می بخشد. به همین دلیل با استفاده از گره های مختلف می توانید مانع از افت کیفیت فرش شوید. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، یکی دیگر از نحوه نگهداری از ریشه فرش ماشینی و دستبافت گره زدن ریشه های فرش است. بنابراین می توانید با ایجاد گره ریشه های فرش در همان ابتدای خرید مانع از بروز این مشکل شوید. مبل شویی در محل، رفع سوختگی فرش، شستشوی فرش با مواد نانو از خدمات تخصصی و جدید مجموعه هشتگرد می باشند.

 

برای مراقبت از ریشه فرش از چه روش هایی می توان استفاده کرد؟

استفاده از لفاف دوزی٬ کاور٬ چسب پهن و … می تواند از ریشه فرش مراقبت کند. ما در مقاله مراقبت از ریشه فرش هر کدام از این موارد را بررسی کرده ایم. پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه نمایید.

چه عواملی باعث از بین رفتن ریشه فرش می شود؟

یکی از مهمترین مواردی که ریشه فرش را از بین می برد شستشوی غیراصولی فرش می باشد. برای شستشوی فرش پیشنهاد می کنیم از قالیشویی های معتبر مانند قالیشویی هشتگرد کمک بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها