You are currently viewing جلوگیری از پوسیدگی فرش و افزایش طول عمر فرش

جلوگیری از پوسیدگی فرش و افزایش طول عمر فرش

جلوگیری از پوسیدگی فرش

فرش یکی از وسایلی است که برای ایرانی ها بسیار حائز اهمیت است. کشور ایران با داشتن هنری قابل توجه در عرصه تولید و بافت انواع فرش های دست و باف و ماشینی همواره در این هنر پیشگام بوده است. فرش از هر نوعی که باشد، خواه دست باف و یا ماشینی، نیاز به مراقبت دارد و در صورتی که به درستی از روش های نگهداری از فرش آگاه نباشید می توانید با اقدامات نادرست در زمینه شستشو و یا تمیز نمودن فرش عمر مفید آن را به طور چشمگیری کاهش دهید. در این مقاله به معرفی راه کارهایی در جهت افزایش طول عمر و جلوگیری از پوسیدگی فرش می پردازیم.

نحوه جلوگیری از پوسیدگی فرش

توجه داشته باشید که شستشو با روش های سنتی علاوه بر هدر رفت بسیار زیاد منابع آبی می تواند به کیفیت فرش نیز آسیب جدی وارد کند. برای شستشوی فرش می توانید از خدمات قالیشویی ها، نظیر قالیشویی هشتگرد که با به روز ترین تکنولوژی نسبت به شستشوی فرش ها اقدام می نماید، استفاده کنید. برای آشنایی با روش ترمیم سوختگی فرش با زغال توصیه می کنیم این مقاله جدید و کاربردی را در سایت قالیشویی هشتگرد مطالعه نمایید.

جلوگیری از پوسیدگی فرش
جلوگیری از پوسیدگی فرش

مفهوم دقیق پوسیدگی فرش

شاید پوسیدگی و پارگی فرش در نظر عموم افراد یکسان باشد، حال آن که این طور نیست. زمانی که در اثر عوامل متعدد، مانند شستشوی ناصحیح فرش، تار و پود های یک فرش از یکدیگر فاصله بگیرند و سست شوند می توان گفت فرش دچار پوسیدگی شده است و در صوتی که پوسیدگی ایجاد شده بر روی فرش به سرعت و به طور صحیح برطرف نشود، این پوسیدگی به سرعت جای خود را به پارگی فرش خواهد داد. لذا به محض دیدن هر نوع پوسیدگی در فرش می توانید از خدمات قالیشویی هشتگرد استفاده نمایید. این مجموعه می تواند با به کار گیری روش های صحیح در هنگام رفو هر گونه پوسیدگی را به بهترن شکل رفو کند.

عوامل موثر در پوسیدگی فرش

رطوبت

بدیهی است که به هر میزان فرش شما در معرض رطوبت قرار داشت باشد بیشتر مستعد پوسیدگی خواهد بود. برای این منظور حتی الامکان فرش خود را در محیط هایی که دارای رطوبت بالایی هستند، قرار ندهید. اتاقک های انباری در منازل به طور معمول دارای رطوبت بالایی هستند. سعی کنید از قرار دادن فرش در محیط های مرطوب مانند انباری خود داری کنید.

نبود نور و دمای مناسب

شاید برایتان کمی عجیب باشد که تار و پود های یک فرش نسبت به تغییرات دمایی و همچنین نور یک محیط واکنش نشان دهند. توجه داشه باشید محیطی که فرش در آن نگهداری و یا استفاده می شود می بایست از نور و دمای متعادلی برخوردار باشد. محیط اگر بیش از اندازه تاریک باشد و همچنین دمای مناسبی نداشته باشد می تواند زمینه ساز پوسیدگی در فرش شما شود.

به طور کلی می توان گفت فرش ها به رطوبت و نور بسیار حساس هستند. یکی دیگر از مشکلاتی که رطوبت می تواند برای فرش ایجاد کند و کمیفیت فرش را تحت تاثیر منفی خود قرار دهد، ادغام شدن رنگ های فرش با یکدیگر است. بنابراین سعی کنید محیطی که فرش در آن نگهداری و یا استفاده می شود عاری از رطوبت باشد. کارخانه قالیشویی هشتگرد قالیشویی خوب در افشاریه خدمات شستشوی انواع فرش و رفوگری آن ها را به بهترین نحو انجام می دهد در صورت نیاز به خدمات با ما در تماس باشید.

روش های جلوگیری از پوسیدگی فرش

  • همانطور که پیش تر نیز اشاره نمودیم رطوبت عامل بسیار مهمی در فرآیند پوسیدگی فرش است. در صورتی که فرش خود را در مجاورت گلدان و یا پنجره قرار داده اید به طور مرتب آن را مورد بررسی قرار دهید تا به محض مشاهده هرنوع پوسیدگی به سرعت نسبت به رفع آن اقدام نمایید.
  • از دیگر اقداماتی که برای افزایش طول عمر فرش می توان به کار برد، بررسی دوره ای فرش هایی است که بر روی سرامیک یا کاشی مورد استفاه قرار می گیرند. موادی که در بند های کاشی و یا سرامیک وجود دارند در برخی مواقع می توانند موجب ایجاد پوسیدگی در فرش شوند. جهت جلوگیری از این مورد به طور مرتب فرش خود را مورد بازبینی قرار دهید.
  • شستشوی فرد در بازه های زمانی مشخص می تواند از بروز پوسیدگی در فرش جلوگیری به عمل آورد. فرش هایی که در معرض مواد غذایی هستند، مانند فرش آشپزخانه، به دلیل ریخته شدن مواد غذایی بر روی آن ها می توانند مستعد پوسیدگی باشند. برای این منظور زمانی را برای شستشوی فرش ها اختصاص دهید. اما حتی الامکان شستشوی فرش ها را به قالیشویی های معتبر، مانند قالیشویی هشتگرد، بسپارید. زیرا در این قالیشویی با به کار بردن مواد خاص بدون هیچ گونه آسیبی تمامی آلودگی ها از روی فرش پاک می شود و با به کار بردن روش های مکانیزه در هنگام خشک نمودن فرش هیچ گونه رطوبتی درون فرش باقی نمی ماند.
  • یکی دیگر از روش های بسیار کارآمدی که می توانید جهت افزایش طول عمر فرش خود انجام دهید، جا به جانمودن فرش ها به صورت دوره ای است. این کار می تواند موجب چرخش هوا و اکسیژن رسانی به بافت فرش شود و همچنین نور را بر قسمت های مختف یک فرش بتاباند.
عوامل موثر در پوسیدگی فرش
عوامل موثر در پوسیدگی فرش

نکته: در صورتی که هر گونه پوسیدگی و یا پارگی را بر روی فرش خود مشاهده نمودید به سرعت نسبت به جمع آوری اصولی فرش اقدام کنید. برای این کار فرش را به آرامی و به طور یکناخت لوله کنید. توجه داشته باشید در صورتی که قصد دارید فرش را تا بزنید، هرگز بخش پوسیده شده را در لبه خط تا قرار ندهید. زیرا طی فرایند حمل و نقل و جا به جایی فرش، قسمت پوسیده آسیب جدی خواهد دید.

نکات مهم برای جلوگیری از پوسیدگی فرش و افزایش طول عمر فرش

در این مقاله از قالیشویی هشتگرد به بررسی روش های تشخیص پوسیدگی فرش و همچنین روش هایی جهتذجلوگیری از پوسیدگی افزایش طول عمر فرش پرداخیتم. توجه داشته باشید که بخش های پوسیده شده در فرش، صرفا از پشت فرش قابل تشخص هستند. برای این منظور اگر قسمتی از پشت فرش دچار نوعی سیاهی بود می توان به آن قسمت مشکوک شد زیرا آن قسمت مستعد پوسیده شدن است.

در صورت مشاهده هر نوع پوسیدگی و آسیب به بافت فرش فورا فرش را به یکی از قالیشو های معتبر جهت تعمیر تحویل دهید. قالیشویی هشتگرد با داشتن سابقه ای درخشان در زمینه شستشو و تعمیر انواع فرش دست بافت و ماشینی می تواند گزینه بسیار مطمئنی برای شما عزیزان باشد. کارخانه قالیشویی هشتگرد بهترین قالیشویی در سهیلیه خدمات رفوگری و ترمیم انواع فرش پوسیده را انجام می دهد برای دریافت خدمات با ما تماس بگیرید.

آیا فرش پوسیده قابل ترمیم می باشد؟

به طور کلی بله اما به میزان پوسیدگی نیز بستگی دارد برای دریافت اطلاعات بیشتر با قالیشویی هشتگرد تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی نمایند.

عوامل موثر در پوسیدگی فرش چیست؟

رطوبت، نبود نور و دمای مناسب از عوامل موثر و مهم در پوسیدگی فرش می باشد در صورتی که هر گونه پوسیدگی و یا پارگی را بر روی فرش خود مشاهده نمودید فرش را برای ترمیم به قالیشویی هشتگرد بسپارید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها